Antarktika'daki bilim insanlarının beyni 'monotonluktan' küçüldü

antartika

AA ve Dış Kaynaklar
Antarktika ‘da araştırma yapan bilim insanlarının, uzun süre kalabalıktan uzak ve izole bir yaşam sürmelerine bağlı olarak beyinlerinin küçüldüğü açıklandı.

Araştırma Neumayer III Kutup Araştırma İstasyonu’na keşif amacıyla giden 9 kişi üzerinden gerçekleştirildi.

New England Journal of Medicine’da yer akan makaleye göre kendileri dışında canlı olarak yalnızca penguen gören 9 bilim insanının görev öncesi MR’ları çekildi.

14 ay sonra bilim insanları görevden döndü ve tekrar MR’ları çekildi.

İki veri karşılaştırıldığında kişilerin beyninin bazı kısımlarında görev süresince küçülmeler olduğu tespit edildi.
Araştırmada, en fazla küçülmenin hafıza ve yön bulmada önemli bölge olan hipokampusta olduğu görüldü.

Ayrıca protein seviyelerinde de azalma görüldüğü bunun da beynin küçülmesiyle bağlantılı olabileceği ifade edildi.

Araştırma henüz bir tez aşamasında olsa da sonuçların, monoton hayatın beyin fonksiyonlarını etkilediği görüşünü teyit ettiği belirtiliyor.

Türkiye’de bilim insanları ile durum

Antartika seferinden bilim insanları ‘iklim değişikliği’ mesajlarıyla dönmüşlerdi.

“Bilim insanlarımız, bize iklim değişikliğiyle ilgili çok ciddi mesajlar getirdi. “Son 15-20 yıldır deniz buzuyla kaplı deniz alanlarının açıldığına şahit olduk.” açıklamalarını TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Özsoy Türk ekibimiz döndüğünde gerçekleştirmişti. “Bundan dolayı gemi üzerinde 5-6 günde geçilecek rota 12 saatte geçildi. Bunlar bir anlamda üzücü olsa da bizim ekibimizin buna şahit olması ve sahada bu çalışmaları yapması bizim için gurur verici”

Antarktika’da bilimsel çalışma gerçekleştirmenin doğa şartlarından dolayı çok zor olduğuna işaret etmişti. Başar, “Bilim insanlarının bu zorlu şartlarda çalışmaya iten motivasyon ise insanlığa sunduğu bilimsel veriler oluyor. “Biz de ülkemize yakışır bir şekilde seferimizi tamamladık ve gelecek yıl ki seferimizin hazırlıklarına bu gün itibarıyla başlamış olduk.”

Bir cevap yazın