Birçok ülkede ‘ Corona virüsü’ alarmı!

CORONA

Ölümcül Corona virüsü Çin’de yayılırken, birçok ülke salgını kontrol altına almak ve tehlikeli bölgelerdeki vatandaşlarını tahliye etmek için zamana karşı yarışıyor.

Virüsün görüldüğü ilk yer olan Çin’in Vuhan kentindeki yüzlerde yabancının tahliye edilmesi için planlar hazırlanıyor. Bazı ülkeler ise vatandaşlarını Vuhan’dan tahliye etmeye başlamış durumda. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Çin’in Hubei vilayetinde 50 milyondan fazla kişi yaşıyor. Eyalet halkı adeta tecrit edilmiş durumda. Ülkelerine geri dönmeye çalışan yabancılar, kapsamlı testlerden geçiriliyor, hatta bazen karantina altına alınıyor. Corona virüsü sonucu Perşembe günü itibarıyla çoğu Çin’in Hubei vilayetinde yaşayan 170 kişi öldü. Ülkelerine geri dönmeye çalışan yabancılar, kapsamlı testlerden geçiriliyor, hatta bazen karantina altına alınıyor. 7 bin 700’den fazla kişide görülen virüsün ülke çapında yayıldığı doğrulandı. Çinli yetkililerin tahminine göre, salgın sonucu bu yıl ülkenin milli geliri yüzde bir azalabilir.

Salgının yarattığı tehdit nedeniyle, Çin Futbol Federasyonu ülkedeki tüm müsabakaları erteledi. Vuhan’da rekor bir süre içinde iki yeni hastane inşa ediliyor. Kente sağlık hizmetleri için yüzlerce asker gönderildi.Ancak salgın Çin dışında da yayıldı. Diğer ülkelerde tespit edilen vakaların sayısı 100’ü aştı. Şu ana kadar Corona virusün Çin dışında da ölüme yol açtığına dair resmi bir açıklama yapılmadı.Uluslararası toplumun önünde bir zorlu bir ikilem var: Ülkeler, ölümcül virüsün yayılmasını önlerken, Hubei’deki vatandaşlarını nasıl kurtaracak?

AVUSTRALYA

Avustralya, Çin’den dönen 600 vatandaşını iki hafta boyunca ana karadan yaklaşık 2 bin kilometre uzaklıktaki Christmas Adası’nda karantinaya almayı planladığını açıkladı. Bu, Corona virüsünün ortaya çıkması sonrası gündeme gelen en sert önlemlerden biri.

Avustralya’nın 2003’ten beri sığınmacıları alıkoyduğu başlıca yerler arasında Christmas Adası da var.

Birleşmiş Milletler de Avustralya’yı sığınmacılara yönelik tavrı nedeniyle eleştirmişti.

Olimpiyat elemeleri için Avustralya’ya giden Çin Kadın Milli Futbol Takımı da Brisbane kentindeki bir otelde karantinada tutuluyor.

Yetkililer, kararın tedbir amaçlı alındığını ve hiçbir oyuncuda virüs belirtisine rastlanmadığını açıkladı.

GÜNEY KORE VE CORONA

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı, Seul yönetiminin Perşembe günü vatandaşlarından 300’ünü tahliye etmek için Vuhan’a bir charter uçak yollayacağını bildirdi.

700 Güney Korelinin virüsten etkilenen bölgelerden çıkarılmasına yönelik planlar ise ertelendi.

Güney Kore, tahliye işleminin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması için “Çin hükümetine danıştığını” açıkladı.

Tahliye edilen Güney Koreliler ülkelerinin orta kesiminde iki tesiste tutulacak ve tecrit edilecek.

Ancak bu tesislerin bulunduğu bölgelerde yaşayanlar tepkili.

Tepkilerini ise yetkililere tepki göstererek ve oturma eylemleri düzenleyerek gösterdiler.

JAPONYA CORONA ALARMINDA

Japonya hükümeti Perşembe günü virüsün görüldüğü vatandaşlarının tahliyesine başladığını açıkladı.

İlk olarak uçakla ülkelerine getirilen üç kişiden ikisinin hayati tehlikeleri yok.

Japonya şu ana kadar iki ayrı uçuşla 400’den fazla vatandaşını ülkeye getirdi.

Vuhan’daki diğer Japon vatandaşları da üçüncü bir ülkelerine götürülecek.

Japonya, insanlara virüs şüphesiyle testler yapılmasının ve karantinaya alma uygulamasının yasalarına aykırı olduğunu açıkladı, halka “kendilerini karantinaya almaları” çağrısı yaptı.

İlk tahliye uçağındaki yolculardan ikisi de kendilerine test yapılmasını kabul etmemişti.

SİNGAPUR

Straits Times gazetesinin haberine göre Singapur, Corona virüsün yayılmasını önlemek için “kapsamlı önlemler” alacak. Bu önlemler öncelikle son dönemde Çin’in Hubei eyaletini ziyaret etmiş 2 bine yakın kişiye yönelik olacak.

Bu kişilerden “yüksek riskli” görülenler, karantina altına alınacak.

Yakın zamanda Çin’e giden hiç kimsenin Singapur’a girmesine ya da Singapur üzerinden transit geçiş yapmasına izin verilmeyecek.

Singapur’da virüsü kontrol altına almak için oluşturulan kriz masasının başkanı Lawrence Wong, “Sıradan bir dönemden geçmiyoruz. Çok değişken ve hızla gelişen bir durumla yüz yüzeyiz” dedi.

İNGİLTERE

200 kişiye yakın İngiliz vatandaşı Perşembe günü Vuhan’dan uçakla ülkelerine geri dönmeyi bekliyor.

Bu kişilerin ülkelerine dönmelerinin gecikmesinin nedeni ise Çinli yetkililerin uçağa kalkış izni vermemesi.

Uçakla İngiltere’ye gelecek yolcuların iki hafta karantina altında tutulacak.

Bu kişilerin bir askeri üste tutulmaları muhtemel.

FRANSA

Vuhan’daki Fransa vatandaşlarını tahliye edecek ilk uçak Çarşamba akşamı Paris’ten Çin’e gitti.

Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, uçağın virüsün görülmediği 200 kişiyi taşıyacağını ve bu kişilerin Cuma günü ülkelerine dönmesinin beklendiğini açıkladı.

Ancak bu kişiler de iki hafta boyunca karantina altında tutulacak.

Buzyn, Fransa’da beş kişide Corona virüsünün görüldüğünü doğruladı.

HİNDİSTAN

Hindistan hükümeti, 250’den fazla vatandaşını Mumbai’den kalkacak Boeing 747 tipi bir uçakla Vuhan’dan tahliye etmeyi planlıyor.

Reuters haber ajansına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, sadece virüs taşımayanların tahliye edileceklerini ve başkent Delhi’nin dışındaki bir tesiste karantina altında tutulacaklarını söyledi.

CORONA VE ABD

Vuhan’dan tahliye edilen yaklaşık 200 ABD vatandaşı Çarşamba günü California eyaletindeki bir askeri üsse götürüldü. Bu kişilerde virüse rastlanmadığı açıklandı.

Ancak 200’e yakın Amerikalı bir süre tecrit edilip, gözlem altında tutulacak. Bu süre 72 saati bulabilecek.

ABD’de termal kamera yerleştirilen havaalanı sayısı beşten 20’ye çıkarıldı.

Amerikan yönetimi Çin’e ve Çin’den ticari uçuşları geçici bir süre yasaklamayı değerlendiriyor.

TÜRKİYE

Önümüzdeki günlerde 32 Türk vatandaşı Vuhan’dan tahliye edilecek. NTV Televizyonu’na konuşan Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, “Vatandaşlarımızı Türkiye’ye getirmek ve sağlıklarında bir sorun olmadığını belirtmek istiyorum. Virüs tespit edilmedi. En kısa zamanda getireceğiz. Çinli yetkililerle organize ediyoruz” dedi.

Önen, “Ambulans uçak veya donanımlı uçakla Türkiye’ye getirilecekler. Türkiye’ye getirilişlerinde belirli karantina şartları uygulanacak. Belirli prosedürler uygulanacak. Vatandaşlarımızla irtibat kuruyoruz. Bize yansıyan, bilgimiz dahilinde olan bir Türk vatandaşında virüs yok” diye konuştu.

Corona virüsünden korkutan haber! 1370 kişiden ümit kesildi

Çin’de Corona virüsü bulaşan hasta sayısı hızla artıyor. Hayatını kaybeden 170’den fazla kişiden sonra, ülkenin Pekin, Şangay ve Guanzo şehirlerinde durumu yoğun bakım servislerinde kritik seviyede olan ve hayatından ümit kesilen 1370 kişinin bulunduğu öğrenildi.

Çin resmi kaynakları iyileşen 124 kişinin hikayelerine ekranlarda yer vererek halkına moral aşılamaya çalışıyor. Ancak büyük şehirlerde sokağa çıkanların sayısı azaldı, bazı bölgelerde gıda eksikliği baş göstermeye başladı.

CORONA İÇİN YAPILAN HASTANEDE KAVGA

Çin’in Wuhan kentinde Pazar günü başlayan 1300 ila 1500 yatak kapasiteli ikinci hastanenin hızla tamamlanıp 5 Şubat’ta açılması planlanırken, inşaat alanındaki işçiler arasında kavga çıktı. O anlar başka bir kişi tarafından kameraya kaydedildi.

THY’nin 5 Şubat’tan itibaren seferlerini yolcu bulunmadığı gerekçesiyle minimum seviyeye indireceği Çin’den Türkiye 2020 yılında 2.5 milyon kişinin, turist olarak ülkemize gelmesi planlanıyordu.

Mevcut turist gelişi devam ederken, haftalar itibariyle rezervasyon iptalleri ile bu rakamı 5 de bir seviyesine düşmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın