Bilim insanları nı endişelendiren görüntü

dünya

Bilim insanları nı endişelendiren görüntü

Korona virüs ile mücadele devam ederken bilim insanlarını şaşırtan bir başka gelişme yaşandı.

Ozon deliğinin bu denli büyüklüğünün başlıca sebebi olarak kutuptaki normalden daha düşük sıcaklık seviyesi gösteriliyor. Bilim insanları kuvvetli rüzgarlar Kuzey Kutbu’nda oluşan ‘kutup girdabı’ içinde soğuk havayı hapsederek sıcaklığın düşmesine yol açtığını belirtiyor. Bu gelişme de ozon tabakasının incelmesine ve bir süre sonra ozon tabakasında deliğe yol açtığı anlatılıyor.

Diğer yandan ünlü iş adamı Bill Gates, korona virüsle ilgili yaptığı açıklamada Gates kötü haberi verdi. İşte dünyanın konuştuğu o açıklama…

Gates’e göre virüs nedenli en fazla ölüm gelişmiş ülkelerde görülecek. ‘Zengin ülkelerdeki toplumsal mesafe uygulamaları bu ülkelerde işe yaramayabilir.’ dedikten sonra Gates, bu ülkelerin büyük ekonomik sıkıntılar yaşayacaklarını belirtiyor.

İnsanları n dışarı çıkıp bir şeyler yapmaya ilişkin isteklerinin değiştiğine vurgu yapan Gates, arz talep dengesinin eski haline dönmesinin uzun zaman alacağını söyledi.

Peki hayatımız ne zaman eski haline dönecek?

Virüs salgınının etkisinin uzun bir süre devam edeceğinin altını çizen Gates, hayatın normale dönmesinin 2021 sonbaharını bulacağından bahsetti. Amerika’da PBS televizyonuna konuşan Gates, korona virüs aşısının geliştirilip kullanıma sunulmasının en az bir yıl süreceğini söyledi.

Gates’in uyarıları bir yana dursun;  yıllar önce ünlü fizikçi Stephen Hawking’in dünya ile ilgili kıyamet uyarıları bugün de akıllara geliyor. İşte Hawking’in ölümünden sonra da çok konuşulan önemli uyarıları…

76 yaşında hayata gözlerini yuman İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking genel görelilik ve karadeliklerle ilgili araştırmalarıyla beraber ün kazanmıştı.

Fakat Hawking sıklıkla kendi araştırma alanından çıkarak, önümüzdeki dönemlerde insanlığı bekleyen zorluklar ve varoluşsal tehditlere de dikkat çekti. Bu konulardaki açıklamaları basının manşetlerinde yer alırken bazen de tartışma yarattı.

Stephen Hawking tüm yumurtaları aynı sepete koymayı doğru bulmayan bir kişi. Bu örnekteki sepet ise Dünya oluyor.

Hawking on yıllardır insanlığın diğer gezegenlere kalıcı olarak yerleşmek için harekete geçmesi gerektiğini söylüyordu. Bu açıklamaları sıklıkla manşetlerde yer aldı.

Hawking’e göre insanlığı Dünya’dan silecek olaylardan kaçmak mümkün değil. Bu olaylar arasında göktaşı çarpması gibi kozmik olayların yanı sıra yapay zekâ, iklim değişikliği, genetiği değiştirilmiş virüsler veya nükleer savaş gibi olaylar da olabilir.

2016’da BBC’ye konuşan Hawking, “Dünyada bir yıl içinde bir felaketin gerçekleşme ihtimali çok düşüktür. Ama bu ihtimal geniş bir zaman diliminde artar ve bin, 10 bin yıl gibi zaman dilimlerinde neredeyse kesin hale gelir” demişti.

Hawking 100 yıl için insanları uyarmıştı:

“Önümüzdeki yüzyıl boyunca uzayda kendine yeterli koloniler kuracak teknolojiye erişemeyeceğiz, bu yüzden bu süreçte çok dikkatli olmamız lazım.”

Stephen Hawking yapay zekânın yarattığı fırsatların farkında olsa da tehditlerine karşı da uyarılarda bulunuyordu. 2014’te BBC’ye konuştuğunda “yapay zekânın tam olarak gelişmesi insanlığın sonunu getirebilir” demişti.

Hawking’e göre bugüne kadar geliştirilen basit yapay zekâlar çok kullanışlıydı. Kendisinin de insanlarla konuşmasını sağlayan bir yapay zekâ uygulamasıydı. Fakat Hawking zeki robotların gelişmiş formlarının insanlardan üstün hale gelebileceğini düşünüyor.

Stephen Hawking dünyadaki yaşama dair en büyük tehditlerden birinin iklim değişikliğinden geleceğini düşünüyordu. Bu yüzden ABD’nin Paris Anlaşması’ndan çekilmesine dair endişelerini de açıklamıştı:

“Geri döndürülemez noktaya çok yakınız. Trump’ın bu eylemi Dünya’nın 250 derece sıcaklıkta ve asit yağmurlarının olduğu Venüs’e benzemesine giden yolu açabilir.”

Evren’in her yerinden akıllı varlıklara dair sinyalleri tarayan SETI gibi yapılar mevcut olsa da Hawking evrendeki diğer akıllı uygarlıklara seslenmeye karşı uyarılarda bulunuyordu.

2010 yılında Discovery Channel’a konuşan Hawking, uzaylıların Dünya’yı kaynakları için talan edip yoluna devam edebilme ihtimalinden endişelendiğini söylemişti:

“Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basması gibi olacaktır. Bu yerli Amerikalılar için hiç iyi olmamıştı. Tanışmak istemeyeceğimiz türden şeylere nasıl dönüşebileceğini görmek için kendimize bakmamız yeterli.”

Bir cevap yazın