Doğu kara teslim, batı kar yağışına hasret!

HAVA DURUMU

Türkiye’nin doğusu kar esaretiyle boğuşurken batı bölgelerinde bahar havası hakim? Bu farklı hava durumunun nedeni ne? Batı bölgelerinde kar yağışı neden yok? CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli canlı yayında anlattı…

İşte Bünyamin Sürmeli‘ye göre doğu ve batı bölgelerindeki yağış rejimi farklılaşmasının nedeni ve önümüzdeki günlerin hava durumu raporu:

BU DURUM NORMAL DEĞİL, BU KADAR KAR DA

Doğuda ciddi kar yağışı var. Batıda ise hiç bir yağış yok! Bu durum normal mi? Tabii ki normal değil. Çünkü iklim değişikliği iklim krizi durumuna gelmiş durumda. 150 bin yılda yaşanması beklenen değişiklikleri biz 150 yılda yaptık. Atmosfer için bir problem yok çünkü atmosferin ilk kirleticisi oksijen olarak kabul ediliyor. Yani olmayan madde oksijen sonradan atmosfere katıldı. Dolayısıyla atmosfere hiç bir şey olmuyor. Biz kendimize yapıyoruz. Onun içinde yaşayamaz hale geliyoruz.

SİBİRYA’DA SICAKLIKLAR NORMALİN ÜZERİNDE

Şu anda Sibirya’da normalin 5-6 derece üzerinde bir sıcaklık durumu var. Avrupa‘da bu rakam 4-5 derece. Normal şartlarda bize soğuk havanın kuzeyden gelmesi gerekiyor. Ancak kuzey zaten sıcakla boğuşuyor. Dolayısıyla gelemiyor. Türkiye‘nin orta ve doğusuna baktığımızda ise normalin bir iki derece altında.

BATI BÖLGELERİNDE AY SONUNA KADAR KAR YOK

Dolayısıyla doğu kar ile mücadele ederken batıya kuzeyden gelmesi gereken soğuk hava dalgası gelemiyor. Bu ayın sonuna kadar böyle gideceğe benziyor.

Şu anda Orta Anadolu Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yoğun kar yağışı var. Bu bölgelerde çığ tehlikesi var. Kar yağışı biraz azalacak. Bu da ayaz sonucu dona neden olacak. Kazalara karşı dikkatli olmak lazım.

CUMA GECESİNDEN İTİBAREN BATI BÖLGESİNDE YAĞMUR’A DİKKAT

Cuma gecesinden itibaren batı bölgemizde yoğun bir yağmur tehlikesi var. Ege, Marmara’nın Güneyi ve Batı Akdeniz’de aşırı yağış bekleniyor. İzmirManisa, Balıkesir, Bursa başta olmak üzere dikkatli olmak gerek.

Haberin videosu için buyurun..

Bir cevap yazın