Dünyaca Ünlü Marka Telefon Üretmeyecek mi ?

telefon

Elektronik, cep telefonu ve petrokimya markası LG akıllı telefon pazarından çekiliyor. Özellikle 2013 yılında çıkarttığı G2 telefon modeliyle bir döneme damgasını vuran şirket akıllı telefon üretmeyi bırakabileceğini duyurdu.

Akıllı telefon pazarının tanınan markalarından LG akıllı telefon üretmemek kararı aldı. Güney Koreli elektronik devi… Cep telefonu ve petrokimyanın da dahil olduğu birçok alanda faaliyet gösteren şirketler topluluğu LG’nin CEO’su Kwon Bong-seok; şirketin akıllı telefon pazarından çekilebileceğini açık bir dille ifade etti. Çekilme olmaması durumunda satılmanın veya küçülmenin de gündeme gelebilecek olduğunu dile getirdi.

Bir zamanlar akıllı telefon pazarında oldukça iyi işler çıkaran Güney Koreli üretici LG, daha sonra Çinli rakipleriyle baş edemedi ve popülerliğini kaybetti. Artık amiral gemisi modeller yerine orta segmente odaklanan ve burada rekabet etmek isteyen şirket, görünüşe göre hala istediğini elde edebilmiş değil.

lg


İLK 7’YE BİLE GİREMEDİ
Araştırma şirketi Counterpoint’e göre LG, Strategy Analytics tarafından 2013’ün ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarında üçüncü sırada yer almasına rağmen, 2020’nin üçüncü çeyreğinde ilk yediye bile giremedi.

Reuters’ta yer alan habere göre LG’nin beş yıldan fazla kümülatif kayıpları ve kaynakların yanlış tahsisi değerlemeyi baskıladı. Fakat analistler, LG’nin cep telefonu birimini kapatmaya karar vermesi durumunda bunun piyasa değerini tahmini 4 trilyon won artırabileceğini (yaklaşık 27 milyar TL) ifade etti.

LG’den yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:

“Küresel pazarda, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere mobil birimdeki rekabet daha da acımasız hale geldi. LG Electronics, mevcut ve gelecekteki rekabet gücünü göz önünde bulundurarak, cep telefonu birimimiz hakkında en iyi kararı vermemiz gereken noktaya geldiğimize inanıyor.

Bu açıklama da LG’nin telefon üretimini tamamen ya da kısmen bırakabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Bir cevap yazın