Honda yine iş başında

honda

Motosiklet üretiminde küresel bir marka olan Honda, Tokyo Motor Show’da gerçekleştirdiği lansmanla, binicilerin düşmesini önleyen ve kendi kendini dengeleyen motosiklet modelleri çıkartacağını açıkladı.

Teknoloji güzel şey, diğer güzel şeylerle bir araya gelince oldukça işlevsel birliktelikler söz konusu oluyor. Örneğin motosikletler gibi. Dünya çapındaki motor üreticileri arasından kolaylıkla sıyrılan Honda, her geçen yıl gücüne güç katacak modeller sunuyor. 

İki tekere yeni başlayan motorcular için özel bir motosiklet sunuyor. Riding Assist-e adı verilen motosiklet, düşük ağırlık merkezi ve alçak selesinin yanında, kendini dengeleyen özel bir sisteme sahip. Honda ‘nın insansı robot araştırmalarında geliştirilen sistem, motosikleti düşük hızlarda dengeliyor. Bir lamba boyutunda olan donanım, ön lastiğin üzerine yerleştiriliyor ve hassasiyeti ayarlanabiliyor.

Jiroskopik dengeleme cihazı Honda ‘da

Fotoğraflarda da görüldüğü üzere sürücünün bacakları arasında konumlandırılmış. Gücün ise elektrikli göbek motoru ile aktarılması muhtemel. Arkadaki tek kollu maşanın şafta benzer gibi bir görüntüsü var. Kafes şasisi, düşük güçlü bir başlangıç motoru için oldukça güçlü duruyor.

Gösterge panelinde farklı sürüş modlarının bulunduğu belli oluyor. Motosikletin yatış açısı da kilometre göstergesinin altında yazıyor. Dengeleme sistemi büyük ihtimalle belli bir hızdan sonra devredışı kalıyor. Honda’nın açıklamalarına göre küçük mobiletlerde bile sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Fikrin arkasındaki Honda mühendisi Hiroyuki Nakata, yıllardır böyle bir teknolojinin seri üretime geçebilmesi adına araştırma yaptıklarını söyledi. Nakata, “Vizyonumuz, günlük olarak kullanılan motosikletlerde ve yüksek performanslı olanlarında aynı teknolojiyi kullanabilmek” açıklamasında bulundu.  Honda ’nın dünya çapında üne sahip robotu ASIMO’dan ilham alan denge teknolojisinin ardında aslında çok daha uzun yıllar süren çalışmalar yatıyor.  Diğer yandan söz konusu denge teknolojisi, araç park halindeyken de dik tutmak için tasarlandı.

Bir cevap yazın