Aston Martin ‘in Yeni Canavarına Merhaba Deyin

Aston Martin AMB 001

Aston Martin’in Brough Superior’la iş birliği yaptığı “AMB 001” isimli motosiklet sahalara merhaba diyor. Aston Martin otomobilde olduğu gibi motosikletteki başarısını da gözler önüne seriyor. Tasarım, tamamen Aston Martin mühendislerinin elinden çıkmış. AMB 001’in tasarımı incelendiğinde Aston Martin’in DB, Valkyrie ve Vantage gibi modellerinden izler çok açık bir şekilde görülebiliyor.

Karbon fiber yapıda bir kaportaya sahip olan  motosikletin genel yapısındaki her detay ciddi anlamda güçlü olduğunu gözler önüne seriyor. Aslına bakacak olursak bu güçlü yapı, bu motosikletin gerçekten de güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü AMB 001, 180 beygir gücünde. 

Bu güç motosikletin sahip olduğu turboşarjlı “V-twin” motordan karşılanıyor. Ayrıca bu motorun her iki şirket için de çok büyük bir önemi var. Bunun nedeni ise bugüne dek ne Aston Martin ne de Brough Superior’ın turboşarjlı motor üzerinde çalışmamış olması. 

Geliştirilen bu canavar, sadece 100 adet üretilecek. İlk teslimat ise önümüzdeki yılın sonunda yapılacak. Bu özel motosikletin fiyatı ise 120 bin dolar (yaklaşık 700 bin TL + vergiler) olması bekleniyor.

“This is what we believe a cutting-edge motorcycle should be and we are very proud to see the Aston Martin wings on a motorcycle for the first time,” noted Martin’s chief creative officer Marek Reichman.

Aston Martin tarafından yapılan açıklamada : “En son teknolojiye sahip bir motosikletin sahip olması gerektiğine inandığımız şey bu ve A.Martin kanatlarını ilk kez bu motosiklette görüyor olmak çok gurur verici. Çığır açan A.Martin Valkyrie gibi otomobiller için geliştirdiğimiz özellikleri uygulamanın yanı sıra, geleneksel zanaat teknikleri konusundaki uzmanlığımızı da bu projede uygulayabildik.” dedi. Ayrıca Martin’in baş yaratıcısının Marek Reichman olduğu da belirtildi.

Haberin orjinal içeriğini Carbuzz sayfasından inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın