Ağır Metal Yok !

IBM

IBM’den Ağır Metal İçermeyen Çevre Dostu Akü Geliyor !

IBM deniz suyundan elde edilen malzemeler kullanarak kobalt içermeyen yeni bir akü geliştirmeyi başardı. Bu çalışma ile mevcut lityum iyon aküye kıyasla çok daha başarılı bir performans almamızı sağlıyor. Bununla beraber de ateş alma riski de diğer akülere göre ciddi oranda az.

Elektrikli araçlar yakın gelecek için oldukça zararlı olan sera gazı emisyonlarının azaltılmasında önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor. Ancak şu anki içerikleri işi biraz zorlaştırıyor. Günümüzde çoğu elektrikli araç iyi madencilik koşullarından oldukça uzak ve sınırlı tedariğe sahip kobalt gibiçok ağır metalleriçeren lityum iyon akülerle çalışıyor. Ancak IBM Research Battery Lab bu soruna bir çözüm geliştirdi: Ağır metaller içermeyen yeni bir akü. Üstelik bu yeni akü deniz suyundan elde edilen malzemelerden üretilecek.


“Ağır Metal İçeriksiz” Konumuzda Daha da Sevindirici Detaylar Var

IBM’e göre yeni tasarımın maliyeti ve şarj etme süresi (yüzde 80’lik bir şarj seviyesine ulaşmak için 5 dakikadan daha az bir süre yeterli olacak) mevcut lityum iyon pillerden daha düşük olurken, güç yoğunluğu ve enerji verimliliği ise bir hayli yüksek. Tüm bunların yanında akü daha az yanıcılığa sahip olması sebebiyle uçaklarda, akıllı enerji şebekelerinde, elektrikli otomobillerde ve kamyonlarda da kullanılabilecek.

Yeni akünün içeriği kobalt ve nikel içermeyen katot malzemesi ve bir sıvı elektrolit olmak üzere az sayıda ana malzemeden oluşuyor. Bu benzersiz kombinasyon şarj sırasında lityum metal dendritleri bastırarak akünün alev alma ihtimalini düşürüyor.

Ekip, yeni aküyü IBM Research Lab’ın ötesine taşıyabilmek için ünlü otomotiv markası Mercedes-Benz, elektrolit tedarikçisi Central Glass ve akü üreticisi Sidus şirketleriyle ortaklık kurdu. Çalışmalar sürerken IBM Research akü performansını daha da iyi hale getirmek, daha güvenli ve yüksek performanslı malzemeler araştırmak için yapay zekayı da kullanacağını açıkladı.

Bir cevap yazın