Git, Github, Gitlab, Bitbucket Nedir ?

Git Cloud Binary

Git, Linus Torvalds (Linux’u yaratan kişi) tarafından geliştirilmiş bir versiyon kontrol sistemidir. Versiyon kontrol sistemi(VCS), en basit tanımıyla, projenizi geliştirirken yaptığınız değişiklikleri adım adım kaydedebildiğiniz ve isterseniz bunu internet üzerinde saklayabildiğiniz bir sistemdir.

Versiyon kontrol sistemi nedir?

git akış diyagramı

Geliştiriciler yeni bir proje başladıklarında, kodlarına daima güncelleme yaparak devam ederler. Projelerini yayınladıklarından sonra bile yeni özellikler ekleme ve ya hata düzeltme gibi işlemleri yapmaları gerekmektedir.

Bu noktada, Versiyon kontrol sistemi aynı zamanda bir proje üzerinde takım olarak çalışmanızı kolaylaştıran ve aynı proje üzerinde farklı kişiler tarafından yapılan değişiklikleri birleştirip ortaya çıkan çakışmaları giderebililen, kod da yapılan değişikliklerin izini sürmeye yardımcı olan ve silinmiş veya değiştirilmiş kodları geri getirebilir bir sistemdir.

Github, GitLab ve Bitbucket nedir?

Github Logo
Gitlab Logo
Bitbucket Logo

Öncelikle Git ile Github aynı değildir. Git bir versiyon kontrol sistemidir, Github ise versiyon kontrol sistemleri için uzak bir depodur.

Git, yazdığımız projeleri ve uygulamaları, bilgisayarımızda ya da harici disklerde değilde internet üzerinde tutmamızı ve yönetmemizi sağlayan bir versiyon kontrol sistemidir.

GitHub, proje yönetim ve versiyon kontrol sistemi olmakla birlikte, ayrıca geliştiriciler için yapılmış bir sosyal ağ platformudur. 

Eğer ekibiniz sürekli güncelleme gerektiren bir proje üzerinde çalışıyor ve değişikliklerin izini sürmek istiyorsa, GitHub sizin için uygundur. Buna ek olarak GitLab ve BitBucket gibi başka alternatifler de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın