Priz arama derdine son! Elektrikli arabalar için kablosuz şarj desteği geliyor

Bundan önceki yazımızda ülkemizde elektrikli arabalar için altyapının yetersiz olduğundan bahsetmiştik. Bu altyapıyı kurmak elbette kolay olmayacak ancak görünüşe göre bazı firmalar bu sektörün gidişatını tamamen değiştirecek.

Yakın gelecekte, aracınızı şarj etmek için hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek.

Otomobil üreticilerinin elektrikli arabalar için üretim ve geliştirmelerini arttırmasıyla, bu alan için geliştirilen yeni fikirlerde artmaya başladı. Elektrikli araçların yaygın bir şekilde kullanımı için sağlam bir altyapı şart. Firmalar hızlıca tükenen şarjı çabucak doldurabilecek çözümler arıyor. Altyapının yetersiz olduğu bölgeler için büyük şarj istasyonları kuruluyor. Ya tüm bu uğraşa gerek yoksa?

WiTricity isimli şirket, elektrikli araçların kablosuz şarj edilebilmesi alanında çalışıyor. Üstünde çalıştıkları ürün ise telefonlar için üretilen kablosuz şarj ünitelerine benziyor. Belki de tek farkı masanızda değil yolda aracınızın altında olması. Temel olarak, araç ile üzerine gelip durduğunuzda manyetik dalgalar sayesinde aracı kablosuz olarak şarj ediyor. Sistem kablosuz ve hızlı şarjı destekliyor ayrıca marka ve model fark etmeksizin tüm araçları şarj edebiliyor. Şirket; ‘’park et ve şarj et, işte bu kadar kolay’’ söylemiyle ürününün kullanımının basit ve zahmetsiz olduğuna dikkat çekiyor ancak WiTricity bu alanda tek değil.

Bu alandaki en büyük rakibi Qualcomm ise tamamıyla farklı bir kablosuz şarj etme tekniği üzerine çalışıyor. ‘’Halo’’ ismini verdikleri teknoloji ile araca ve yola monte edilen sensörler sayesinde araca hareket halindeyken şarj imkanı sağlayacak. Aracınızla yola koyuldukça şarj olması harika olmaz mıydı?

Qualcomm şirketinin ”Halo” ismini verdiği buluşunun ilk denemelerini aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın