Ölümcül Virüs Buzulları Bekliyor

kutup ayısı

İklim değişikliğinin tetiklediği Kuzey Kutup bölgesindeki buzulların erimesi sonucu ölümcül bir virüs yayılmaya başladı. Yapılan bir araştırmaya göre bu virüs, Atlantik’in kuzeyinde ve Kuzey Pasifik’te fokları, su samurlarını ve denizaslanlarını öldürüyor.

Phocine distemper virüs (PDV) olarak bilinen, on yıllardır deniz memelilerinde görülüyordu, 2002 yılında Atlantik’in kuzeyinde binlerce fokun ölümüne yol açtı. İki yıl sonra uzmanlar, Alaska’daki su samurlarının bu virüse maruz kaldığını tespit etti.

Kuzey Kutup Denizi’nin bu türler aradaki rotayı iptal ettiğini dolayısıyla foklarla su samurlarının temasını, virüsün nasıl yayılabildiğini araştırmaya başladı.

© AAKarbondioksit seviyesi en son bu kadar yükseldiğinde Güney Kutbu’nda ağaçlar vardı. ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi Davis Veteriner Fakültesi’nden bir ekip, buzulların erimesinden dolayı oluşmuş boşluklarla Rusya’nın kuzeyi ve Kaliforniya’nın kuzey tarafınca devam ettiğini gördü.

Uzmanlara göre buzul kademesindeki bu ‘tarihi’ değişim Kutuplara ve yarı Arktik bölgelerde yaşayanların daha önce hiç var olmadığı yerlerde bulundu. Ekibe göre PDV’nin Kuzey Büyük Okyanus’ta görülmesinin sebebi bu yolculuk olabilir.

Dr. Tracey Goldstein, “Buzullardaki eksiklik denizdeki vahşi yaşamı yeni bir yaşam alanı ihtiyacına neden oluyor, bariyerleri kaldırıyor böylece canlılara yeni yaşam alanları açılıyor. Hayvanlar hareket ettikçe ve diğer türlerle karşılaştıkça, potansiyel yıkıcı etkileri olan yeni bulaşıcı hastalıkları, virüs bulaşma ihtimallerini beraberinde taşıyorlar” dedi.

Uzmanlar, söz konusu virüsün 2003’te Kuzey Büyük Okyanus’ta görüldüğünü, 2009’da da zirve yaptığını tespit etti. Zirve, Kutuplardaki buzulların daha hızlı eridiği zamana denk geliyor.Salgına yol açan virüs 30 bin kadar fokun ölümüne yol açtığı belirtiliyor.

Araştırmayı kaleme alan uzmanlardan Elizabeth VanWormer, buzulların erimeye devam etmesi PDV’nin yanı sıra pek çok mikrobiyal patojenin okyanuslar boyunca yayılabileceği uyarısında bulundu.

Yazı Sputnik sayfasından düzenlenmiştir.

Bir cevap yazın