Uzayda Nasa 3D Yazıcı ile Karın Doyurabilir mi?

nasa

Nasa’daki astronot ve kozmonotlar için inek hücrelerinin 3D yazıcıyla çoğaltılması yoluyla biftek üretildi. Deney tüpü içinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen et hücreleri, Rus kozmonotlar tarafından yazıcıdan çıkarılarak biftek haline getirildi.

Uzmanlar İsrailli bir şirketin geliştirdiği teknolojinin denendiği bu projenin, dünyanın her yerinde et üretimi yapılabileceğini kanıtladığını söylüyor. Bu 3D yöntemin özellikle tarıma elverişli olmayan bölgelerde et üretimi için bir çözüm olabileceği belirtiliyor.

Aralık 2018’den bu yana laboratuvar ortamında et üreten Aleph Farms adlı şirketin ineklerden aldığı hücreler, etin besin değerini artıran bir suyla birlikte bir deney tüpüne konularak 25 Eylül’de Soyuz MS-15 uzay aracıyla Kazakistan’dan, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi.

Nasa 3d yazıcı çalışmaları

400 kilometrelik yolculuktan sonra istasyona ulaşan hücreler, Rus kozmonotlar tarafından, 3D Bioprinting Solutions adlı Rus şirketinin ürettiği manyetik yazıcıyla kas dokusuna (et) dönüştürüldü.

Ay ve Mars’taki ilk Kolonilere 3D Protein

Rus kozmonotların denemediği et, 3 Ekim’de Dünya’ya gönderildi. Eti deneyenler, ortaya çıkan ürünün hoş bir tadı olduğunu, geleneksel biftekle aynı tat ve kıvamda olduğunu belirtiyor. 3D Bioprinting Solutions’un proje müdürlerinden Grigoriy Şalunov, Business Insider dergisine “Bu deney konseptimizin geçerliliğini güçlü bir şekilde kanıtlıyor” dedi.

Şalunov, gelecekte uzayda yapılacak olan yolculuklar için ve Ay ile Mars’taki ilk kolonilere protein kaynağı sağlamayı umduklarını açıkladı.

NASA’dan uzay bahçesi projesi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Ay’ın yörüngesinde dolaşacak bir uzay istasyonunda 2015 yılında marul üretmişti. Şimdi ise çilek, havuç ve patates üretilecek bir uzay bahçesi yaratma projesi üzerinde çalışıyor.

Detaylı bilgi için adresi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın