Otomobil sahiplerinin korkulu rüyası far hırsızlığı

Ülkemizde far hırsızlığı son dönemde oldukça artış gösteriyor. Geçtiğimiz gün İstanbul’da park halindeki 5 otomobilin farları çalındı. Farları çalınan araçların aynı marka ve modelde olması dikkat çekiciydi. Polis, park halindeki otomobillerin farlarını çalan hırsızları yakalamak için çalışma başlattı. Bu hırsızlığı yapanların hedefinde onlar için nispeten kolay sökülebilen ve standart araç farlarına göre pahalı olan belli marka ve modelde araçların farları var.

Motorla gelip yaklaşık 25 saniyede farları çalıyorlar.

Son dönemde, özellikle İstanbul`da far hırsızlığı haberlerinin peş peşe gelmesiyle araç sahiplerini korku sardı. Hırsızlar tarafından özellikle ”Seat Leon” markalı araçların farlarının çalınması gündemdeydi. (Buradan ”Seat Leon” markalı araçlara yapılan far hırsızlığının detaylarına bakabilirsiniz.) Ancak, hırsızlar bu sefer değeri daha yüksek olan bir modele gözlerini dikti. Bu sefer bir ”Porsche Panamera” markalı lüks aracın farlarını çaldılar. 3 hırsız bir oto galerideki lüks aracın tam 55 bin lira değerindeki iki farını çaldı. Küçük sınıf bir araç değerindeki iki farı çalan hırsızlar işte böyle görüntülendi.

Aracın sahibi Mehmet Kardaş, “Dün gece saat 02.30 civarlarında ben yatarken arabamın alarm sesiyle uyandım aşağı indim. Ön farlarımın ikisinin olmadığını fark ettim. Emniyet ekipleri geldi. İki tane farımın çalındığını fark ettim 55 bin lira değerinde. Far hırsızlığını yapan 3 şahıs vardı” dedi.

Hırsızlar neden araç farlarını çalıyorlar?

Ülkemizdeki araç yedek parça fiyatlarının yüksek olması ve buna bağlı olarak araç çıkma parça sektörünün insanlarımız tarafından tercih edilmesi, bu tip olayların artmasında en büyük neden olarak görülüyor. Maalesef, araç fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselişine paralel olarak yedek parça fiyatları da yükseliyor. Hırsızların çaldıkları değerli oto yedek parçalarını nispeten daha ucuza piyasada sattıkları biliniyor.

Bu hırsızlık mağdurları, araçları kaskolu ise zararları kasko tarafından karşılanıyor ama araçlarında farların bedeli kadar hasar kaydı oluşuyor. Bu durum araçlarını satarken değer kaybına yol açıyor. Ayrıca araç sahipleri, hırsızlığa sıkça uğrayan belli model araçların kasko yaptırma bedelinin arttığını söylüyor.

Akıllara araçları otoparklara çekmek dışında başka bir çözüm yolu gelmiyor. Önümüzdeki günlerde, umarız bu olayların önüne geçilmiş olur

Bir cevap yazın